Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych…
...już za nami. W tym roku rozpoczął się w Zespole Szkół w Zegrzu nieco wcześniej, bo 28. września 2012 r. W kalendarzu przypada wtedy Dzień Głośnego Czytania. I właśnie od tego piątku biblioteka szkolna rozpoczęła całoroczną akcję tzw. Czytanych Piątków. Podczas przerw najmłodsi uczniowie naszej szkoły, chociaż jak się okazało nie tylko, zasiadali lub kładli się na dywaniku i słuchali odczytywanych przez nauczyciela-bibliotekarza wierszy i bajeczek. Szybko się okazało, że chętnych do czytania jest znacznie więcej. Rozszerzył się też repertuar tekstów. Pojawiły się, tak trudne w odbiorze dla najmłodszych, teksty popularno-naukowe, ale również proste bajeczki w języku angielskim.
Wraz z początkiem października ruszył też tradycyjnie Kiermasz Taniej Książki. Każdy coś tu może znaleźć dla siebie. Jest literatura piękna z kanonu lektur jak i spoza niego, komiksy, kolorowanki, ale też słowniki, leksykony i atlasy. Uczniowie, nawet gdy nie kupują, przeglądają je codziennie.
Tradycyjnie, w połowie miesiąca, miała miejsce uroczystość Pasowania na Czytelnika uczniów kl. I. Tym razem uroczystość uświetnili, a raczej poprowadzili, członkowie koła teatralnego, działającego przy bibliotece. Są to uczniowie klas II-IV szkoły podstawowej. Przygotowali oni przedstawienie pt.: „Rejs statkiem po oceanie książek”. Dzieci świetnie się bawiły.
W tym roku główny akcent obchodów był położony na zbliżenie najmłodszych i ich Rodziców do instytucji biblioteki szkolnej. Został więc ogłoszony konkurs dla Dorosłych pt.: „Proszę, napisz mi bajkę”. Odpowiedziała na zaproszenie co prawda tylko jedna osoba, ale wierzymy, że „pierwsze koty za płoty” i następnym razem więcej osób odważy się zaprezentować swój literacki talent.
Bajka została publicznie odczytana przez autorkę podczas zorganizowanego
6. listopada 2012 r. Wieczoru Bajek. Zaproszeni goście to uczniowie klas I-III szkoły podstawowej w Zegrzu oraz przedszkolaki z najstarszej grupy Przedszkola w Zegrzu Północnym wraz z Rodzicami. Frekwencja dopisała. Dzieci oraz ich Opiekunowie powspominali najukochańszych bohaterów bajek, rozwiązali wyjątkowo trudną krzyżówkę. Wysłuchali też, oczywiście, konkursowej bajki pt.: „Marzenie Dominika” w wykonaniu Pani Joanny Zaucha, która podkreśliła, że jest „technicznym wykonawcą i korektorem pomysłu jej syna Wojtusia”. Ciepły głos i talent autorki przypadł słuchaczom do gustu. Potem miał miejsce plener i wernisaż malarski ilustracji stworzonych do tekstu. Wieczór zakończył się przy cieście i napojach, a dzieci obejrzały jeszcze dobranockę.
Miesiąc Bibliotek Szkolnych był więc bogaty w wydarzenia. Część przedsięwzięć to już nasza kilkuletnia tradycja, a niektóre to nowe pomysły. Chcemy, aby na stałe trafiły do kalendarza biblioteki. W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim ich uczestnikom: zarówno uczniom jak i Rodzicom oraz wszystkim pomocnikom-nauczycielom, bez których bibliotekarz nie mógłby funkcjonować w szkole.
info. nauczyciel-bibliotekarz Agnieszka Dudek
autorka zdjęć: ucz. kl. III gim. Klaudia Lisiecka