Spotkanie z Korczakiem i Królem Maciusiem w Zegrzu
Rok 2012 był ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka. Z tego powodu w październiku 2012 r. biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Zegrzu zaproponowała uczniom klas II i III nauczania zintegrowanego rozpoczęcie projektu edukacyjnego „Spotkanie z Korczakiem i Królem Maciusiem”. Do projektu zaproszono też uczniów z pozostałych szkół na terenie gminy Serock. W ramach projektu uczniowie poznawali życie i działalność Janusza Korczaka, pracowali z powieścią „Król Maciuś Pierwszy” oraz debatowali nad prawami dziecka. Okazało się, że było to nie lada wyzwaniem dla tak małych jeszcze dzieci.
Prace zakończyło spotkanie turniejowe, które odbyło się w Zespole Szkół w Zegrzu dnia 19 marca 2013 r. Gościliśmy drużyny ze Szkoły Podstawowej w Serocku i Jadwisinie.
Przed uczniami stanęło kilka prób wykazania się wiedzą zdobytą podczas pracy nad projektem. Trzeba przyznać, że uczniowie zaprezentowali wysoki poziomem umiejętności. Nie mogło się obyć bez dobrej zabawy. W nawiązaniu do powieści i problemów króla Maciusia z sąsiadami, drużyny miały za zadanie zawrzeć sojusze, a następnie przeprowadzić wojnę - na papierowe kule. Wygrał sojusz Serocczan z publicznością. Potem odwiedziliśmy „Maciusiowe ZOO”, gdzie artyści rzeźbiarze tworzyli w żywym obrazie egzotyczne zwierzęta. Zabawy wszystkim się podobały i relaksowały pomiędzy trudnymi zadaniami.
Należy też wspomnieć o książkach, które powstały podczas realizacji projektu. Uczniowie zamieścili w nich prace plastyczne, które wykonywali w trakcie zajęć projektowych. Wszyscy mogli podziwiać ilustracje wykonane z dużą pomysłowością i talentem.
Na zakończenie uczestnicy projektu obejrzeli przedstawienie teatrzyku kukiełkowego p.t. „Król Maciuś Pierwszy – reformatorem”, przygotowanego przez kółko teatralne działające przy bibliotece szkolnej w Zegrzu. Członkami koła są właśnie uczniowie klasy II i III nauczania zintegrowanego oraz uczennice klasy IV. Widzowie z zaciekawieniem obejrzeli trudne treściowo przedstawienie, a i młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania.
Żegnając się z gośćmi wręczyliśmy uczestnikom projektu pamiątkowe dyplomy, a biblioteki szkolne szkół otrzymały książkę Beaty Ostrowickiej „Jest taka historia, opowieść o Januszu Korczaku”.
Niewątpliwy sukces zachęca do podejmowania dalszych wysiłków pracy z uczniami metodą projektów, która sprawdza się nawet wśród najmłodszych uczniów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesów i zapraszamy do współpracy w przyszłości.
Chciałabym też podziękować wszystkim zaangażowanym w prowadzenie projektu, ale też sprawne przygotowanie naszego spotkania turniejowego od strony organizacyjnej.
Tekst: Agnieszka Dudek – bibliotekarz
Zdjęcia: Sebastian Kowalski – ucz. kl. IIB gimnazjum – koło fotograficzne