Efekty projektu edukacyjnego pt. Szkoła na 6
Od września 2013r. do czerwca 2014r. gmina Miasto i Gmina Serock realizowała projekt pt. Szkoła na 6 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL.
Unijne dofinansowanie w kwocie 143.512,88 zł zostało przeznaczone na przeprowadzenie zajęć wspierających rozwój uczniów w jednym z najważniejszych etapów nauki w klasach I-III szkół podstawowych oraz na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu komputerowego.
W ramach realizowanego projektu uczniowie uczęszczali na zajęcia logopedyczne, gimnastyki korekcyjnej, zajęcia dla dzieci, które mają trudności w opanowaniu nauki czytania i pisania, zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych, oraz zajęcia rozwijające dla dzieci uzdolnionych matematycznie i przyrodniczo.
Projekt skierowany był do 369 uczniów. Zajęcia odbywały się w 63 małych grupach, które liczyły od 3 do 8 uczniów, aby uzyskać jak najwyższe rezultaty prowadzonych działań.
Największą grupę stanowili uczniowie zakwalifikowani do zajęć z gimnastyki korekcyjnej – 120, następnie do zajęć dla dzieci z trudnościami w opanowaniu umiejętności czytania i pisania - 85 uczniów, do zajęć logopedycznych -84, do zajęć rozwijających zdolności matematyczno – przyrodnicze – 48, oraz do zajęć dla dzieci z trudnościami w opanowaniu umiejętności matematycznych – 32 uczniów.
W ramach projektu pt. Szkoła na 6 w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Serocku zrealizowano łącznie 690 godzin zajęć, w Szkole Podstawowej im. J. Szaniawskiego w Jadwisinie 390 godzin, w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zegrzu 300 godzin, natomiast w Szkole Podstawowej im. W. Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej 510 godzin.
Ze względu na rodzaj zajęć realizacja projektu przedstawia się następująco: zajęcia dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu – 510 godzin, zajęcia dla dzieci z trudnościami matematycznymi – 120 godzin, zajęcia logopedyczne – 630 godzin, gimnastyka korekcyjna – 450 godzin, zajęcia rozwijające uzdolnienia matematyczno – przyrodnicze – 180 godzin. Łącznie 1890 godzin zajęć.
Zakupiono pomoce dydaktyczne i sprzęt szkolny do prowadzenia zajęć m.in. różnorodne gry dydaktyczne, układanki logiczne, zeszyty ćwiczeń, laboratoria badawcze, modele układu słonecznego, puzzle, klocki magnetyczne, liczmany, wagi, do gimnastyki korekcyjnej: pomosty – kołyski drewniane, plansze na kółkach – pełzaki, piłki gimnastyczne i maty rehabilitacyjne.
Zakupiono sprzęt komputerowy: 7 komputerów laptopów, specjalistyczne oprogramowanie do diagnozy i terapii logopedycznej „eduSensus Logopedia” oraz wspomaganie terapią – „Mówiące obrazki”, gry i zabawy komputerowe: programy do nauki przyrody „EduROM Przyroda”, do nauczania matematyki „Matematyka eduROM”, oraz interaktywne gry EduROM „Czytam i piszę”.
Realizacja unijnego projektu wspomogła indywidualny rozwój najmłodszych uczniów i przyniosła oczekiwane efekty . Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach.
U większości uczestników zaobserwowano poprawę efektów kształcenia oraz złagodzenie barier w dostępie do edukacji. Wszystkie dzieci uczestniczące w projekcie zostały objęte wsparciem psychologiczno – pedagogicznym.
ZOSiP Serock